Dostępne w naszej ofercie blaszaki wymagają odpowiedniego przytwierdzenia do gruntu. Klienci decydujący się na taką konstrukcję, często zadają pytanie, jak zakotwiczyć garaż blaszany. Odpowiedź nie zawsze jest jednoznaczna, gdyż wiele zależy od podłoża, na jakim odbędzie się montaż. Jednak niezależnie od niego – warto zadbać o prawidłowe kotwienie takiej zabudowy, gdyż wzmacnia to całą jej strukturę. Więcej informacji na ten temat zamieszczamy poniżej.
Podłoża, w których można zakotwiczyć garaż
Współcześnie stosuje się różne podłoża pod garaże blaszane. Wśród najpopularniejszych wylicza się m.in. specjalne bloczki fundamentowe, biegnące wzdłuż ścianek konstrukcji. Muszą być one jednak precyzyjnie kopane w ziemię. Dlaczego? Z jednej strony – potencjalne nierówności znacznie utrudniają mocowanie blaszaka. Z drugiej – wszelkie przestrzenie i niedokładności w wykonaniu takiego podłoża mogą doprowadzić do tego, że w pewnym momencie jego elementy się obsuną, a to z kolei poskutkuje osłabieniem blaszanej konstrukcji. Aby zakotwiczyć ją na bloczkach fundamentowych, wykorzystuje się często tzw. kotwy sadownicze.
Część inwestorów decyduje się także na montaż garaży blaszanych na kostce brukowej. Warto jednak wiedzieć, że bruk cechuje się podatnością na uszkodzenia, a potencjalne próby wiercenia mogą doprowadzić do spękania podłoża. Kotwienie do pojedynczych elementów też zwykle mija się z celem. Lepsze w takim momencie będzie wykonanie wylewki w miejscach, gdzie montowane będą kotwy, a po zastygnięciu – wwiercenie się w nie i połączenie blaszaka z podłożem z użyciem kotew sworzniowych.
Najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem jest wylewka betonowa. Zapewnia ona możliwość trwałego, bezpiecznego montażu. Należy przy tym pamiętać, by szpilki czy pręty nie były montowane w momencie jej wylania. Wszystko dlatego, że w ściankach otwory na kotwy wykonuje się na miejscu, tuż przed zmontowaniem zabudowy i przytwierdzeniem do podłoża. Wynika to z konieczności dopasowania blaszaka do miejsc, gdzie najlepiej przylega do powierzchni.
Dlaczego użycie kotew jest lepsze od innych rodzajów montażu garaży?
Aby skutecznie zakotwiczyć blaszany garaż, najczęściej wykorzystuje się ww. kotwy sworzniowe. Ma to znaczną przewagę nad trwałym montażem przez np. przyspawanie zatopionych w betonie prętów. Z jednej strony – zawsze da się odkręcić taki element, zmienić jego położenie, a z drugiej – jeśli wylewka będzie nierówna, można zastosować jaką podkładkę pod blaszak. Kotwienie to także lepsze rozwiązanie, jeśli zabudowa wyposażona została w bramę uchylną. Taki system montażu ułatwia jej wyregulowanie.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą
Montaż przez wykorzystanie specjalnych kotew sprawia, że garaż blaszany jest solidnie przytwierdzony do gruntu. Trwałość instalacji zaś zależy m.in. od tego, jakie podłoże zostało zastosowane, przy czym wylewka betonowa stanowi w wielu sytuacjach zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Warto pamiętać, że montaż
również powinien być wykonany profesjonalnie, aby wiatr nie uszkadzał czy wręcz zrywał całej konstrukcji. Jeśli więc planujesz zakup blaszaka i chcesz go solidnie zakotwiczyć – wybierz naszą ofertę.